international  creative competition for children and teachers

"Travel around the world", timed to coincide with World Tourism Day

(September 27)

 
Банер путь.png

   Nominations:  

  • Art,

  • Applied creativity,

  • Traditional crafts and trades,

  • Sculpture and modeling,

  • Computer graphics,  

  • Presentation,  

  • Literary creativity,

  • Methodical development,

  • Research and creative projects.

  •   Acceptance of works: from September 21  on  October 30, 2020 ; ​​

​​

  • Distribution of diplomas:

  • every 2 weeks in  Saturday:  3, 17  and October 31

  • Age of participants: 3-18 years old, adults;

​​​

  • Registration fee:   90 rubles (includes: participation, placement of work in the gallery, diploma of the participant / winner  in electronic form);

  • a curator's diploma is not included in the registration fee. 

Download protocol

How to participate:

Competition diplomas:

2. Fill out the work in accordance with the rules for registration of competitive works.

1. Read the terms and conditions of the competition.

3. Pay the registration fee in accordance with  with the terms of the provision. 

If there are several participants  - transfer the registration fee in the total amount, in the comments list all participants.

  

1. Through a module built on the site. This way you can pay with any Visa or Master Card without leaving your home.

2. Through  payment system "Yandex Money" to account No.  410013377878076

 

3. Other payment methods 

4. An application for the Competition is accepted in two versions: through the form on the website or by a package of documents sent to the mail of the organizing committee.

CHOOSE THE MOST CONVENIENT WAY FOR YOU:

Option 1: Using a special form on the site.

Click on the button "Submit your application online" on the competition page and fill in all the proposed fields. A new form must be filled out for each job.

  • We recommend that participants submitting more than 5 works or a collective application from an institution submit an application via e-mail (this will take less time).

Option 2: Application for e-mail of the organizing committee.

If several participants from one teacher participate, then it is necessary to list all the participants in one application and try to send all the work in one letter. 

Download and fill out an application for participation in the competition. Send the package of documents to the mail of the organizing committee ap.konkurs@yandex.ru  within a period not later than indicated on the page of the Contest.

Диплом 89.png
Диплом 89 1.png
Диплом 89 2.png

The package of documents includes:

1. Application for participation in the competition (in doc, docx, rtf format)

  • Handwritten applications, photographs or scanned copies will not be accepted.

 

2. Competition works.

  • All files with works must be signed (Surname, Name, age), for example: Ivanov Ivan, 7 years old.

  •   Unsigned files will not be accepted for the competition.

3. Scanned copy of the receipt (the receipt must have: date, time of payment), or scanned copy of the document confirming the benefit.  

  • When paying org. payment through a module built into the website or the Yandex Money system, the application specifies: payer's FI, amount, date and method of payment. You don't have to attach the check.

Competition Regulations

Goals and objectives of the competition:

  • Development of intellectual and creative abilities of children, youths and adults.

  • Popularization  creativity.

  • Development and strengthening of friendly, cultural and creative ties between young artists from our country and abroad.

  • Providing participants with the opportunity to compete on a scale that transcends institution, region and country.

  • Identifying gifted individuals  and creating conditions for their self-realization.

  • Formation of cultural and educational space in the field of children and youth  creativity.

  • Education in the younger generation of interest and love for creativity, traditions, beauty.

Participants:

Students of additional education institutions are invited to participate: art schools, art schools, creative studios and circles; preschool and educational institutions; cultural institutions; students of specialized universities, secondary specialized educational institutions; and individual participants from the regions of Russia and abroad.

The number of participants from the institution is not limited.

Age categories of participants:

   3-4 years;                9-10 years old;                15-16 years old;

   5-6 years old;                 11-12 years old;               17-18 years old;

   7-8 years old;                  13-14 years old;               Adults.

​​

Competition nominations:

Each participant can apply for participation in one or several nominations, in each of which one or more competitive works can be submitted.

  • art  - thematic  compositions, still lifes, portraits and landscapes  (drawings made on paper or cardboard). Creative drawings can be made in any technique (gouache, watercolor, oil and dry pastels, ink, oil, simple and colored pencils, felt-tip pens, mixed techniques, etc.); ​​

  • Applied creativity . Applied compositions made with the use of various materials (beads, textile materials, paper, cardboard, scrap materials, natural materials, etc.) and in any technique (embroidery, mosaic, stained glass, batik, painting, applique, modeling of folk toys, etc.) etc.)  

  • Traditional crafts and trades - woodcarving, bone and horn, stone, etc .; clay and wooden toys; pottery; traditional murals  and etc.  The works should reflect the characteristic features of folk art.

  • Sculpture and modeling  (round sculpture and reliefs made in different materials: plasticine, clay, dough, plastic, etc .;

  • Computer graphics .  Works performed using graphic programs in vector or raster graphics;

  • Presentation on a given topic (at least 10 slides); ​​

  • Literary creativity  on a given topic. Creative works in genres: prose (stories, fairy tales, compositions) and poetry (poems, fables and other rhymed compositions);

  • Research work and creative projects.

  • Methodical development - pedagogical projects, master classes, scripts, didactic games, visual aids, presentations on a given topic;

​​

Requirements for competitive entries:

   1. Works that do not correspond to the subject matter of the Competition and nominations will not be allowed to participate.

   2. Works are accepted for the Contest, the copyright to which belongs to the Participant, and are not legally restricted by third parties.  By submitting the work and applying for the competition, its participants confirm their agreement with the terms of the competition regulations, and also confirm their copyrights.

   3. Works are not reviewed or returned.

   4. Contest works are placed in the Gallery within 3 working days after the application is received.

   5. The organizer reserves the right to use the works in order to popularize and develop the competition, in methodological and charitable activities without the consent of the author and without paying the royalties.

   6.  Works of Art nominations are accepted in jpg, pdf, png formats. (photographs or scanned copies of works).

  • Image weight should not exceed 5 MB.

  • Photos should be cropped (without foreign objects and background) , high quality, clear.

  • It is forbidden to process photographs in graphic editors.

  • Entries must not contain photographs of people.

   7.  Works in the nominations: Presentation, Literary creativity, Projects and Methodological developments  accepted in the following formats: pptx, pdf, doc, docx, rtf;

  • The minimum volume of verses is at least 8 rhymed lines.

  • The volume of the essay must be at least 1000 characters without spaces.

  • All works will be checked for uniqueness - works taken in whole or in part from any sources will be marked with a Participant Certificate.

 

Financial conditions of the competition:

   1. The competition is funded by the registration fees of the Participants.

   2. The registration fee is paid for each work submitted for the Competition. The amount of the registration fee is

90  rubles . The registration fee includes the cost of the electronic Award document to the participant of the Competition.

   3. The diploma of the curator for the preparation of the winner / participant of the Competition is paid additionally, in the amount of 20 rubles for each electronic document with the wording: "for the preparation at a high professional level of the winner of the FI competition (participant)"

  • Each participant can only have one curator.

​​

   4. When submitting 10 or more participants from one curator to the Competition with one application  - the registration fee is 50 rubles per participant .

  • A letter of thanks to the curators who have announced 7 or more competitive works is issued free of charge with the wording: "for the preparation of participants and winners of the competition, a great contribution to the development of children's creativity and pedagogical skills"

  • A letter of thanks to the curators, in the opinion of the jury, who submitted works of the highest level to the competition, is issued free of charge with the wording: “for a high level of professional skill  in the preparation of the winners of the competition, a great contribution to the development of children's creativity and pedagogical skills "

   5. Children with disabilities, orphans and children left without parental care participate in the competition free of charge upon presentation of a scanned copy of the supporting document.

In case the award document is needed urgently:

  • When participating in an urgent mode (summing up and sending out award documents within 1 day from the date of receipt of the application) is 150 rubles per participant.

  • If you participate in a very urgent mode (summing up and sending out award documents within 3 hours from the moment of receiving the application), it is 200 rubles per participant.

  • When making an application in the "comments" column, inform  about the need to urgently obtain a document.  

 

Jury:

   1. The Chief Editor of the International Center for Creative Development "Art Bird" is appointed as the Chairman of the Jury of the Competition.

   2. The Chairman of the Jury of the Competition performs the following functions:

  • forms the composition of the Jury;

  • directs the work of the Jury;

  • draws up and signs the Protocol for summing up the results of the Competition;

  • signs the Award documents of the Competition.

   3. The jury of the Competition consists of workers of culture, art, pedagogy, who have honorary titles and awards; professional painters, designers, craftsmen, musicians, performers, etc .; employees of educational institutions holding leadership positions or having titles and significant awards; teachers, educators, pedagogues, heads of studios and circles that have a qualification category, and carry out their activities in accordance with these Regulations.

   4. The decision of the Jury is final, not subject to revision, and is drawn up in the form of a protocol signed by the Chairman of the Jury. The minutes of the Competition are published on the competition page on the website within 5 working days from the date of the meeting of the jury team.

 

Evaluation criteria for competitive works:

Works in art nominations

  • Compliance with the design of materials to the conditions of the Competition;

  • Originality of the creative concept and compliance with the theme and nominations of the Competition;

  • Composite solution;

  • Coloristic solution in revealing an emotional or plot image;

  • Transfer of volumetric-spatial relations by color, line; 

  • Artistic value;

  • The quality of the work and the skills of using visual means, in accordance with the age characteristics.

 

Presentations and Literary Creativity, Projects and Methodological Developments

  • Compliance with the design of materials to the conditions of the Competition;

  • Originality of the creative concept and compliance with the theme of the Competition;

  • Artistic value;

  • Logical sequence;

  • The quality of the work and the grammatical correctness of speech.

 

Works in plastic nominations

  • Compliance with the design of materials to the conditions of the Competition;

  • Originality of the creative concept and compliance with the theme and nominations of the Competition;

  •   Technique of execution, the use of expressive features of the material, a variety of textures in processing, quality of performance, culture of presentation of the material;

  • Plastic solution; 

  • Completeness of the image, visual and aesthetic impact on the viewer;

  • The quality of the work and the skills of using visual means, in accordance with the age characteristics.

 

Summing up the results of the competition and awarding the winners:

   1. Contest works are evaluated by the Jury team.

   2. Competition works are evaluated among other works of their age category and their nomination (works of different ages do not compete with each other).

ATTENTION!  Despite the fact that the competition is held on a paid basis, this does not guarantee all participants I, II, III places! The jury members celebrate the works in accordance with the criteria of the competition.  

In each age category and in each nomination of the competition, the following will be noted:

  • Laureate Diploma (I, II, III degrees);

  • Diploma (I, II, III place);

  • Honorable Mention;

  • Participant certificate;

 

Additionally:

  • Diploma for the curator for the preparation of the winner / participant (paid separately).

  • Special letters of thanks for teachers who applied for the competition 6  and more participants (free of charge).  

​​

   3. The Jury of the Competition reserves the right to change the number of award documents in the nominations, the right to add additional nominations, as well as the right to make changes  in the declared  participants in the nomination (transfer work to other nominations).  

   4. Samples of Reward Materials (Diplomas, Certificates and Letters of Gratitude) are presented on the site.

   5. Registration and distribution of the Award documents to the e-mail addresses of the participants is carried out within two working days after the meeting of the Jury team.

ATTENTION!  Children with disabilities, orphans and children left without parental care take part free of charge, but   on a general basis (the competition is not specialized, therefore, the works will be evaluated taking into account the criterion for evaluating the works of this provision). Restriction - from one specialized institution no more than 10 works (a scanned copy of the supporting document is required, if the certificate is from the institution, then all participants must be listed by name. The charter, the license of the institution is not a supporting document.)

 

Gallery of participants' works

Землянская Ольга Вадимовна

Землянская Ольга Вадимовна

Проект «Творческий поиск», проводимый во внеурочной время для подготовки детей 1-ого класса основного художественного отделения традиционному празднику школы «Посвящение первоклассники». преподаватель Муниципального учреждения дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е. М. Стомпелева» г. Ярославль Ярославская область, город Ярославль

Никонова Юлия 15 лет

Никонова Юлия 15 лет

"А вы куда едете" Гемерьянова Светлана Николаевна МБУК ДО ДХШ № 1 имени П.П. Чистякова Свердловская область, г. Екатеринбург

Склярова Полина 10 лет_Атрибуты шамана_г

Склярова Полина 10 лет_Атрибуты шамана_г

«Атрибуты шамана» преподаватель Наталья Витальевна Ильина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Лихачёва Екатерина 12 лет_Тепло Востока_

Лихачёва Екатерина 12 лет_Тепло Востока_

«Тепло Востока» преподаватель Наталья Витальевна Ильина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Лихачёаа Екатерина 12 лет_

Лихачёаа Екатерина 12 лет_

«Подъём на двухглавую сопку» преподаватель Наталья Витальевна Ильина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Захарова Анастасия 10 лет_По морям, по в

Захарова Анастасия 10 лет_По морям, по в

«По морям, по волнам…» преподаватель Наталья Витальевна Ильина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Захарова Анастасия 10 лет_Хантыйский мот

Захарова Анастасия 10 лет_Хантыйский мот

«Хантыйский мотив» преподаватель Наталья Витальевна Ильина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Крайзель Алексей

Крайзель Алексей

"С долгой дороги" преподаватель Гемерьянова Светлана Николаевна МБУК ДО ДХШ № 1 имени П.П. Чистякова Свердловская область, г. Екатеринбург

Нурулина Алина, 16

Нурулина Алина, 16

"Туманным утром на опушке" Педагог дополнительного образования: Симбирцева Людмила Николаевна МБУ ДО «ЦО»Перспектива» г. Зеленогорск, Красноярский край

Ярапова Лидия 14 лет

Ярапова Лидия 14 лет

«Нотр-Дам де Пари» преподаватель Надежда Владимировна Евдокимова Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Полещук Арина 13 лет

Полещук Арина 13 лет

«Восточный натюрморт» преподаватель Надежда Владимировна Евдокимова Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Камалова Регина 11 лет

Камалова Регина 11 лет

«Цыганская баллада» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Шерстнева Екатерина, 13  лет

Шерстнева Екатерина, 13 лет

«Японский чай» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Преймачук Елизавета 14  лет

Преймачук Елизавета 14 лет

«Китайские каникулы» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Сабанова Антонина, 14  лет

Сабанова Антонина, 14 лет

«Корейский вечер» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Шайхлисламова Кира 12  лет

Шайхлисламова Кира 12 лет

«Впечатление о Москве» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Муйдинова Диёрахон 12  лет

Муйдинова Диёрахон 12 лет

«Каникулы в Узбекистане» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Михайлова Валерия 12 лет

Михайлова Валерия 12 лет

«Открытка из Парижа» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Михайлова Валерия 12  лет

Михайлова Валерия 12 лет

«Прованс» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Маяцкая Елена 12  лет

Маяцкая Елена 12 лет

«В стране пирамид» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Литвиненко Олеся 11  лет

Литвиненко Олеся 11 лет

«Сентябрь в Лондоне» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Лазовая Ангелина 12  лет

Лазовая Ангелина 12 лет

«Средиземноморье» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Зырянова Екатерина 11  лет

Зырянова Екатерина 11 лет

«Звучание Греции» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Камалова Регина 11  лет

Камалова Регина 11 лет

«Полет ласточки» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Зырянова Екатерина 11 лет

Зырянова Екатерина 11 лет

«К дальним странам» преподаватель Наталья Александровна Федюшина Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования города Нижневартовска «ДЕТСКАЯ ШКОЛА ИСКУССТВ №1» Тюменская область, ХМАО-Югра

Николаева Василиса 13лет

Николаева Василиса 13лет

«Япония» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Шулятникова Лена 14лет

Шулятникова Лена 14лет

«Японский рынок» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Сидорова Вероника 7лет

Сидорова Вероника 7лет

«В стране восходящего солнца» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Рядовкина Настя 7лет

Рядовкина Настя 7лет

«Китаянка» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Олихова Ульяна 6лет

Олихова Ульяна 6лет

«Фудзияма» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Мухина Дарья 14лет

Мухина Дарья 14лет

«Венецианский карнавал» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Лохматикова Саша 13лет

Лохматикова Саша 13лет

«Каналы Венеции» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Заец Станислав 13лет

Заец Станислав 13лет

«Таджмахал» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Гусева Варя 9лет

Гусева Варя 9лет

«Утро египетской царицы» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Габибова Динара 13лет

Габибова Динара 13лет

«Индианка» преподаватель Землянская Ольга Вадимовна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Широкова Полина 7 лет

Широкова Полина 7 лет

«Река Нил» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Широкова Полина 7лет

Широкова Полина 7лет

«Джунгли и ее обитатели» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Ромашкина Злата 7 лет

Ромашкина Злата 7 лет

«Вид на пирамиду» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Смирнова Вика 7лет

Смирнова Вика 7лет

«Фудзияма» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Черногорова Ярослава 6лет

Черногорова Ярослава 6лет

«Мексиканские просторы» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Черногорова Ярослава 6 лет

Черногорова Ярослава 6 лет

«Африканские джунгли» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Матвеевская Ксения 8лет

Матвеевская Ксения 8лет

«Английский замок» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Дружинин Николай 8 лет

Дружинин Николай 8 лет

«Кактусы.Мексика» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Гончарова Екатерина 11лет

Гончарова Екатерина 11лет

«Путешествие в Индию» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Разумова Станислава 11лет

Разумова Станислава 11лет

«Индийский слон» преподаватель Гурьева Елена Игоревна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Нестерова Виктория

Нестерова Виктория

"Лондонский Биг Бен" Шабрыкина Юлия Александровна Муниципальное бюджетное учреждение дополнительного образования "Вргашинская школа иксств" Курганская область, Варгашинский район, р.п. Варгаши

Мухина  Светлана Николаевна

Мухина Светлана Николаевна

Программа «Вокруг света за 15 дней!» творческой смены Летнего лагеря Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Коллективная работа обучающихся 4 класса ДПИ

Коллективная работа обучающихся 4 класса ДПИ

из коллекции «Куклы в костюмах стран мира» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Коллективная работа обучающихся 4 класса ДПИ

Коллективная работа обучающихся 4 класса ДПИ

Куклы-подвески в болгарских национальных костюмах преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Игнатович Мария 8 лет

Игнатович Мария 8 лет

«Вспоминая Турцию» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Орехова Ульяна 12 лет

Орехова Ульяна 12 лет

«Египет» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Переверзева Екатерина 14 лет

Переверзева Екатерина 14 лет

«Перу» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Корнилова Дарья 13 лет

Корнилова Дарья 13 лет

«Над Венецией» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Васильева Дарья 13 лет

Васильева Дарья 13 лет

«Индия» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Изыбаев Константин 14 лет

Изыбаев Константин 14 лет

«Грузия» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Аликина Анастасия 14 лет

Аликина Анастасия 14 лет

«Эстония» преподаватель Мухина Светлана Николаевна Муниципальное учреждение дополнительного образования «Детская школа искусств имени Е.М.Стомпелева» города Ярославля

Чуприянова Диана, 17 лет

Чуприянова Диана, 17 лет

«Венецианский натюрморт» Преподаватель Пономарёва Марианна Аскольдовна, Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Зёмина Анастасия 13 лет

Зёмина Анастасия 13 лет

«Путешествуя по Китаю» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Широкова Анастасия 16 лет

Широкова Анастасия 16 лет

«Мы путешествуем семьей» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Якубов Валентин 15 лет Увидеть Париж

Якубов Валентин 15 лет Увидеть Париж

«Увидеть Париж» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Сидоренко Мария 15 лет

Сидоренко Мария 15 лет

«Фэнхуан-город на воде. Китай» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Преин Дмитрий 12 лет

Преин Дмитрий 12 лет

«Вид на Стоунхендж с воздушного шара» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Наружная Елизавета 16 лет

Наружная Елизавета 16 лет

«Венецианский карнавал» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Морозова Екатерина 15 лет

Морозова Екатерина 15 лет

«Париж» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Архипкина Ольга 12 лет

Архипкина Ольга 12 лет

«Мы в Риме. Колизей» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Константинова Екатерина 13 лет

Константинова Екатерина 13 лет

«Индия» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск

Берегова Дарья 15 лет

Берегова Дарья 15 лет

«Венеция» преподаватель Пономарёва Любовь Иннокентьевна Муниципальное автономное учреждение дополнительного образования «Объединенная детская школа искусств №3» Иркутская область, г. Братск